Korszak-váltás, rendszerváltó Kerekasztal, vagy „csak” választási párt (szövetség)?
2012. január 26., 6:47
Korszak-váltás, rendszerváltó Kerekasztal, vagy„csak” választási párt (szövetség)?
(Egy kis elemzés vagy gondolatok egy majdani hozzászóláshoz.
Avagy csak a kiindulási álláspontok tisztázása….)
Alapvetés:
Rendszert (politikai rendszert) nem azért kell váltani, mert „nem tetszik a rendszer”. Hanem azért, mert a társadalom többségének nem jó. Aki csak azért vált rendszert, mert nem tetszik neki, az nagy valószínűséggel csak oda jut, hogy OLYAN másik rendszert hoz létre, ami csak abban különbözik az előzőtől, hogy mást részesít előnyben, és másoknak nem tetszik. Vagyis társadalmi szempontból nem megoldás, csak helyben járás, mert a társadalom válságát nem oldja meg. Csak szerepcserével folytatja.
Következtetés:
Ha a társadalom számára a válságot meg akarjuk oldani, és utána békés építő munkával fejlődni szeretnénk, akkor CSAK OLYAN megoldásban szabad gondolkodni (csak olyan rendszerváltást szabad elindítani) aminek a végén az EGÉSZ társadalomnak jobb lesz. Vagyis nem abban lesz (rendszer) váltás, hogy ki lesz hatalmon és ki felett uralkodik (az elnyomottból elnyomó lesz, és fordítva – kivéve az ügyeskedőket, akik mindig győztesek lesznek és a veszteseket, akik mindig vesztesek lesznek), hanem abban, hogy mindenki győztes lesz. Ez csak akkor valósulhat meg, ha nem egy-egy réteg demokráciáját váltogatjuk, hanem létrehozzuk az EGÉSZ társadalom demokráciáját, demokratizálását.
Tehát a következő rendszerváltáskor nem szocialista, polgári (liberális) vagy az „orbáni” demokrácia közül kell választani, hanem olyan demokráciát kell létrehozni, ami az EGÉSZ társadalomnak demokrácia, és nem csak a többségnek (vagy választási többséget szerzettnek). Tehát a következő rendszerváltáskor az „Egész-séges” demokráciára kell áttérni, és akkor az rögtön nem egyszerű rendszer-, hanem Korszak-váltás is lesz.
Helyzetértékelés
A fentiek figyelembe vételével, mi a baj a Szolidaritás „háromoldalú” kerekasztalával?
Alapvetően az, hogy nem hogy Korszak-váltásra nem alkalmas (nem is akar ilyent) de még rendszerváltásra se. Sőt, ha tovább elemezzük, akkor még egy kormányváltásra se alkalmas…..:-(
Mi az alapvető baj a Szoli amorf kerekasztalával? Ahhoz, hogy jobban megértsük, ismerni kell az eredeti Ellenzéki Kerekasztalt. 89-ben a Független Jogászfórum hozta létre. Csak politikai pártok vettek részt benne, és azzal a céllal, hogy a közös céljukhoz – a szocialista rendszer leváltásához, a hatalommal való tárgyaláshoz – összehangolják a tevékenységüket, és közös állásponttal, a rendszerváltás menetrendjét illetően közös elképzeléssel üljenek le tárgyalni a hatalommal. Maga a rendszerváltás ugyanis 3 oldalú tárgyaláson zajlott (amiről ma már tudjuk, hogy az lett volna célszerű, ha négyoldalú, a gazdasági élet szereplői is részt vettek volna).
Tehát a 89-es rendszerváltás nem a Kerekasztal mellett dőlt el, hanem a hatalommal folytatott háromoldalú tárgyaláson, ott alkották meg a rendszerváltás menetrendjét is.
Ebből rögtön látszik, hogy mik a hiányosságai a Szolidaritás Kerekasztalának:
1. Nem szól a jelenlegi rendszerről, arról, hogy miért kell leváltani a hatalmat. Nem mondja ki, hogy a jelenlegi hatalommal nem az a baj, hogy „nem tetszik”, hanem az, hogy egy alkotmányellenesen létrejött, egyszemélyi diktatúra.
2. Nincs szó benne a hatalommal való tárgyalásról, az alkotmányellenes helyzet közös, békés megoldásáról. Nincs szó benne a békés hatalomváltásról!
3. Rendszerváltásról beszél, de nem mondja meg, hogy milyen rendszerről, milyen rendszerre szeretne áttérni. De ha kielemezzük, akkor látni, hogy az „orbáni” demokráciáról egy sajátos polgári (liberális) demokráciára akar visszatérni. Arra, ami nem működött, arra, amit a társadalom többsége a választáson éppen most utasított el. Sőt annak is csak egy mutáns változatára….
(Lehet erre azt mondani, hogy a pártokat utasította el a nép, maga a polgári (liberális) demokrácia rendszere jó, csak a pártok voltak rosszak. De lehet-e jó az a rendszer, amely olyan kormánypártokat termel ki, mint az MSZP volt, és amilyen most a Fidesz, és olyan rendszert enged létrejönni, mint az Orbán-rendszer?)
4. A politikai szervezeteken kívül a civil szervezetek és a gazdasági élet szereplői fölöslegesen vannak benne, illetve csak azok vannak (lesznek) benne, akik ebben az Orbán Alaptörvény irányította polgári (liberális) demokráciában, illetve annak létrehozásában érdekeltek. Vagyis azok, akik a zavarosban akarnak halászni.
5. És a legnagyobb hibája a Szolidaritás Kerekasztalának, hogy nem szól az alkotmányosságról, az alkotmányos helyzet megváltoztatásának szükségességéről, az alkotmányos rend, a népszuverenitás elve érvényesülésének visszaállításáról.
Vagyis a Szolidaritás Kerekasztala még rossz rendszerváltást se hirdet, nem hogy Korszak-váltást. Így semmi más, mint egy rossz kísérlet egy választási együttműködésre, egy választási szövetségre, vagy ahogy a választási javaslat mutatja, egy választási párt létrehozására.
Mit tehetünk mi ebben a helyzetben?
Két dolgot tehetünk:
1. Teszünk egy kísérletet arra, hogy a Szolidaritás Kerekasztal kezdeményezését a részvételünkkel és javaslatainkkal feljavítsuk, alkalmassá tegyük egy Korszak-váltásra. (Csak rendszerváltásra alkalmassá tenni nem érdekünk, mert akkor csak a saját majdani ellenfelünket hozzuk létre!!!!!)
2. Ha erre nincs esély, akkor a Korszak-váltást, az alkotmányos rend visszaállítását, a népszuverenitás elvének, a nép hatalmának visszaállítását, az „egész-séges” demokrácia létrehozását a Szolidaritás Kerekasztala nélkül, nekünk magunknak kell megszervezni.
Tehát rövidesen minden a helyére kerül, elméletben és gyakorlatban is.
Megtörtént az elméleti megalapozás, tudjuk, hogy ki kicsoda és mit kínál.
És akkor elkezdhetjük végre azt a korszak-váltó gyakorlati munkát, amit már mindenki nagyon vár!!!
|